ترفندمعرفی برنامه

رمزگذاری سرتاسر یا end to end چیست؟

رمزگذاری سرتاسر یا end to end

رمزگذاری سرتاسر (E2EE) روشی برای برقراری ارتباط ایمن است که از دسترسی اشخاص ثالث به داده ها جلوگیری می کند در حالی که از یک سیستم انتهایی یا دستگاه به سیستم دیگر منتقل می شود.

در رمزگذاری end to end ، داده ها در سیستم یا دستگاه فرستنده رمزگذاری می شوند و فقط گیرنده قادر به رمزگشایی آن است. هیچ کس در این بین ، اعم از ارائه دهنده خدمات اینترنت ، ارائه دهنده خدمات برنامه یا هکر ، نمی تواند آن را بخواند یا در آن دستکاری کند.

در رمزگذاری سرتاسر از آنجا که هیچ شخص دیگری امکان کشف داده‌های در حال مبادله یا ذخیره را ندارد، امکان مراقبت و دستکاری غیرممکن است. به همین دلیل شرکت‌هایی که از شیوه رمزگذاری سرتاسر استفاده می‌کنند، نمی‌توانند پیام‌های کاربران خود را به مقامات امنیتی ارائه دهند.

اولین نرم افزار پیام رسان سرتاسر یا (end to end) که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت ، Pretty Good Privacy بود که ایمیل و پرونده های ذخیره شده و همچنین امضاهای دیجیتالی را ایمن می کرد. برخی برنامه های پیام رسان دیگر از این رمزگذاری استفاده میکنند مانند سیگنال که در سایت ترفند فریی درباره این پیامرسان توضیحاتی داده ایم.سیگنال چیست و چرا باید از ان استفاده کنیم؟

در تصویر زیر شکل یک از رمزگذاری سرتاسر یا end to end استفاده شده که از دستگاه فرستنده به صورت رمزگذاری شده برای دریافت کننده فرستاده شده که در این میان سرور نمی تواند ان پیام یا اطلاعات را بخواند.

امادر شکل دو میبینید که پیام از فرستنده برای گیرنده به صورت رمزگذاری نشده end to end فرستاده شده که در این میان سرور میتواند این اطلاعات را بخواند.

ویدیو های مرتبط در کانال یوتیوب ما

مهدی حمیدیان

هرچه بیشتر بدانید,بیشتر متوجه میشوید که هیچ چیز نمی دانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 3 =

دکمه بازگشت به بالا